scio-logo-200x61-1-png

Učím s AI

Jak získat přístup ke Claude2 – nejvyspělejší verzi (srpen 2023) méně využívaného, ale velmi užitečného chatbotu.

K čemu mi to bude ?

Můžete si jako já vypěstovat závislost na jednom z nejlepších chatbotů současnosti a využívat jeho výhod pro vzdělávání. 

 

Co budeme potřebovat ?

  1. Webový prohlížeč
  2. Připojení k internetu
  3. Mobilní telefon (Android nebo iOs). 
  4. 20 minut času. 
  5. Cena: 2,99 USD

Náročnost:

Střední. Není to nic těžkého. Je to spíš otravné, než náročné, protože si budeme muset projít asi 20 kroky, které jsou potřeba ke zprovoznění Claude v ČR. Zabere to cca 20 minut času. 

 

Zamiloval jsem se

Přiznám se. Zamiloval jsem se. Teda obrazně řečeno pochopitelně. Jinými slovy našel jsem značné zalíbení v LLM (velkém jazykovém modelu) pod značkou Claude, který provozuje firma Anthropic. 

Firmu Anthropic (tvůrce Clauda) vybudovali sourozenci Daniela a Dario Amodei, kteří původně pracovali pro OpenAI (dnes hlavní konkurent Anthropicu). Paradoxně odešli, protože měli obavy, že se OpenAI stává příliš komerční. Firmu založili v roce 2021 a dnes má Anthropic hodnotu asi 4,1 miliardy dolarů. 

Pokud by vás zajímal trochu techničtější popis toho, co Anthropic umí, můžete navštívit článek našeho kolegy Tomáše. (Myslím, že je do Clauda podobně nadšený jako já). 

U nás tento chatbot není příliš znám. A je to škoda, protože v mnoha ohledech poskytuje srovnatelné a někdy i lepší výsledky než dostupná konkurence. Navíc samotný chatbot je zatím nabízen zdarma. 

Anthropic byl zpočátku nabízen jako samostatná aplikace pro Slack, což je velmi užitečné udělátko například pro komunikaci v rámci školy. A právě přes Slack jsem ho začal používat i přímo ve výuce v hodinách. Chystal jsem se o tom napsat pro vás článek s návody, ale než jsem se rozhoupal, Anthropic změnil pravidla a nyní už je ho možné využívat pouze u placené verze Slacku, což má u nás ve školách asi málokdo. 

 

Územní omezení

Claude je ale nadále k dispozici přes web (podobně jako třeba ChatGPT nebo BING), bohužel zřejmě z důvodu GDPR prozatím jen v USA a Velké Británii. Věřím, že časem se dostane i k nám, ale i nyní je možnost, jak si ho vyzkoušet. Jen je potřeba obejít to územní omezení. A zde si ukážeme, jak jsem to vyřešil já. 

Takže, když se budete chtít na stránce claude.ai/login do chatbota přihlásit, narazíte nejspíš na tuhle hlášku:

My si však ukážeme, jak přístup ke Claude2 získat i přes toto omezení. Řešením je využití VPN neboli virtuální privátní sítě (Virtual Private Network). 

 
TO JE NĚJAKÉ MOC SLOŽITÉ. A NEZAVIRUJU SI POČÍTAČ? 

Rozumím. Ale obava není namístě. Není to nic složitého a nic si nezavirujete. Zabere vám to maximálně pár minut.

Budeme potřebovat nějakou VPN, neboli aplikaci (program), který nás bude do sítě připojovat z jiné adresy než z té výchozí české. Prostě si vytvoříme takový tunýlek například mezi domovem a Amerikou, do nějž nikdo nevidí. Svět pak vidí jenom americkou IP adresu, ale ne to, co je v tunelu. (Snad jsem to moc nepopletl, prosím ajťáky o milost!).  

Na výběr máme ze tří možností. Můžeme si buď nainstalovat samostatnou aplikaci, doinstalovat do prohlížeče rozšíření (plugin), nebo používat prohlížeč Opera, kde je již zabudovaná VPN. Vzhledem k tomu, že většina uživatelů používá prohlížeč Chrome, ukážeme si, jak stáhnout jednoduchý plugin právě do tohoto prohlížeče.

 

Postup

  1. Otevřete si prohlížeč a v případě Chrome klikněte na tři tečky v pravém horním rohu:

2. Vyberte “Navštívit internetový obchod Chrome”

3. Napište do vyhledávacího okna v levém horním rohu Urban VPN a klikněte na černý obdelník URBANVPN

4. Potvrďte svou volbu kliknutím na “Přidat do Chromu”

5. Poté potvrďte ještě jednou kliknutím na “Přidat rozšíření”:

6. Poté v pravém horním řádku klikněte na černý znak rozšíření.

7. Kliknutím na ikonu připínáčku vedle názvu rozšíření si jej připnete na horní lištu, abyste jej měli vždy po ruce:

8. Odteď uvidíte ikonu rozšíření vpravo nahoře a můžete jej aktivovat kliknutím na obrázek robota:

9. Budete muset několikrát odsouhlasit podmínky využití (kliknutím na tlačítko “Agree and Continue”)

10. A nyní už můžete VPN používat. Uvidíte nejspíš tuto obrazovku:

Program vám může vybrat sám, odkud se připojí (Auto server). Můžete ale také ručně zadat USA nebo Velkou Británii, a to tak, že do políčka Auto server napíšete USA:

11. Pak už stačí kliknout na tlačítko a  vaše VPN bude nastavená. Welcome to the USA!

12. Nyní se můžete vrátit na stránku Anthropicu a znovu se přihlásit přes Google účet.

 
ALE  JÁ  NEMÁM  ÚČET  U  GOOGLE.  PROČ NEMŮŽU POUŽÍT TŘEBA NÁŠ ŠKOLNÍ ÚČET? 

Pochopitelně můžete. Nicméně většina aplikací dnes už umožňuje jednoduchou registraci právě pomocí volby “Pokračovat prostřednictvím Google / Continue with Google”. Na dva kliky jste tam. Ale důležitější je, že aplikací neustále přibývá. Určitě si časem budete chtít vyzkoušet další a není rozumné vždy uvádět svůj skutečný (třeba školní) email. Pak lze velmi snadno zjistit spoustu informací o vás.  Doporučuji proto si na zkoušení aplikací včetně Claude vytvořit zbrusu nový účet (třeba u Googlu), který budete používat jenom k těmto účelům. Neuvedete tam svoje skutečné jméno, pohlaví nebo rok narození. 

13. Tak přepokládejme, že jste použili svůj (speciálně vytvořený) účet od Googlu. A protože jste připojeni přes VPN z USA, systém vás vyhodnotil jako obyvatele USA a nyní se tedy můžete zaregistrovat jako uživatel služeb Claude. Vyberte si jakékoliv jméno (nemusí být to skutečné) a zaškrtněte, že jste starší 18 let (jste starší 18 let, že?) a že souhlasíte s podmínkami firmy Anthropic. Pak už jen klikáte NEXT (pochopitelně si přečtete, na co vás systém upozorňuje). 

14. Dále po vás systém bude chtít potvrzení telefonního čísla, pochopitelně telefonní číslo musí být americké nebo britské:

15. I tuto svízel lze překonat pomocí zakoupení virtuálního telefonního čísla. V minulosti (před týdnem) jsem k tomu použil služeb aplikace Hushed či podobných,  které vám vygenerují třeba americké mobilní číslo, na které vám pak někdo může zavolat nebo poslat SMS (což je přesně to, co potřebujeme). Bohužel, z diskuzí k článku jsme zjistili, že tento způsob už také nefunguje. Našli jsme proto tuto alternativu, která ke dni vydání (5. 9. 2023) problém dokáže překonat. 


16. Použil jsem službu stránky PVA Guys, která nabízí přesně to, co chceme (vygenerovat britské číslo) a na to si nechat online poslat SMS. Abyste mohli služeb používat, musíte si založit účet a vložit minimálně 5 USD jako zálohu na služby.

17. Registrace je jednoduchá pomocí emailu (samozřemě speciálně vytvořeného na testování podobných služeb:

image.png

18. Poté je třeba vložit částku předplatného (můžete použít obyčejnou českou platební kartu)

image.png

19. Jakmile zaplatíte (podobně jako při jakémkoli nákupu online) můžete začít službu používat. Vyberte si zemi (United Kingdom) a poté do vyhledávacího pole napište Claude:

image.png

20. V pravé části obrazovky se vám vygeneruje telefonní číslo, které můžete opsat do Claude:

image.png

21. Jakmile telefonní číslo zadáte do Claude, přijdeme vám za několik vteřin potvrzovací kód:

image.png

22. Kód opište do Claude a jste tam!

image.png
image.png

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=F7EXzExy7W4&t=1s

 

A TO BUDU MUSET POŘÁD ZAPÍNAT TU VPN A POSÍLAT SI KÓDY, ABYCH SI MOHLA POVÍDAT S CLAUDEM? TO URČITĚ ZAPOMENU!

To nejlepší nakonec, přátelé! Nebudete! Naše Laboratoř pro výzkum AI triků (no dobře, my dva s kamarádem ve sborovně) jsme zjistili, že se stačí pouze jednou zaregistrovat do Claude a být připojeni přes VPN do USA. Poté už si vás systém Anthropic zařadí do kategorie “Američan, v pořádku” a VPN ani SMS kódy už dál používat nebudete muset. 

A o čem si budete povídat, to už je na vás. Pokud chcete pro začátek inspiraci, zkuste třeba tento můj prompt (dotaz), kde si pojmy v hranatých závorkách nahradíte, čím potřebujete:

 

Jsi kreativní AI asistent učitele na škole. Vytvoř zadání projektového vyučování pro žáky [STUPEŇ] školy k prohloubení [TÉMA] pro [VĚKOVÁ_SKUPINA]. Rozsah projektu bude [POČET] hodin.  Zadání:

– umožňuje samostatnost žáků,

– je kreativní a smysluplné 

– je mezioborové,

– je dostatečně konkrétní, aby žáci věděli, co mají dělat

– propojuje s reálným světem,

– žáci si sami volí své úkoly a výstupy. 

Vytvoř:

– popis cílů a metod projektu pro rodiče a vedení školy v maximálně [ROZSAH] slovech,  

– motivační zadání pro žáky ve [ROZSAH] slovech, 

– tabulku kritérií pro  sebehodnocení žáků v projektu s popisem na stupnici 1-4. Tabulka hodnocení musí být v 1. osobě jednotného čísla (umím). Obsah kritérií musí být takový, aby ho žáci dokázali sami vyhodnotit, na jaké úrovni jsou. 

 

Tak co tomu říkáte?

A ještě vám na závěr ukážu jednu vychytávku Claude. Můžete do něj nahrát klidně celou knihu a o té si pak s Claudem povídat, nebo ho poprosit o souhrn, výtah, anotaci … 

Zkusím to třeba na Hlavních směrech revize RVP. Poprosím Clauda, aby je zhodnotil z hlediska připravenosti na budoucnost (to je pro nás ve Scio takové vydatné téma): 

Kliknu na ikonku sponky (ach, kdeže teď asi je Pan Sponka, vzpomínáte??)

Připojím třeba ty Hlavní směry a napíšu mu, co po něm chci: 

Jsi odborník na vzdělávání. Předkládám ti východiska změny kurikula v České Republice. Chci, aby sis materiál nastudoval a poté jej zhodnotil z hlediska připravenosti na změny v budoucnosti. Zda kurikulum vystavené na principech uvedených v dokumentu bude dostatečně odolné a flexibilní. Vypracuj formou analýzy o maximálně 1000 slovech. Každý svůj argument podlož konkrétními citacemi z textu. Na závěr zformuluj 3 svá doporučení. Dokument ti předložím ve dvou částech. Nyní ti předložím první část. Nastuduj si ji, až budeš připraven na druhou část, ohlas mi to. 

(Dokument Hlavních směrů byl přece jen moc dlouhý, tak jsem jej rozdělil na dvě části).

A výsledek je tu! 

Napadají vás další možnosti, jak by se Claude dal využít ve škole?

Podělte se s námi i ostatními! Díky!

Tak, a teď už vás nechám s Claudem o samotě a věřím, že si ho oblíbíte stejně jako já.