scio-logo-200x61-1-png

Učím s AI

Situace: Žáci žadoní o další Kahoot. Slíbili jste ho, ale nemáte čas na jeho tvorbu. Hotové Kahooty se vám nelíbí a ředitelka vám nezaplatí 145 € za prémiovou verzi Kahootu, která umí to samé. 

Co kdybych vám ale řekl, že existuje způsob, jak vytvořit kvíz v Kahootu za méně než dvě minuty s pomocí umělé inteligence a zadarmo? V tomto článku vám krok za krokem ukážu, jak to udělat.

Co budete potřebovat

  • Účet na platformě Kahoot
  • Účet na nějaké platformě s chatbotem (například ChatGPT)
  • Staženou šablonu tabulky z webových stránek Kahootu

Návod krok za krokem

  1. Přihlaste se do svého oblíbeného chatbota. Pro tento návod použijeme ChatGPT ve verzi 3,5 protože je asi nejrozšířenější: 
  1. Postupně vkládejte do chatbota tyto pokročilé prompty:
  1. Chci vytvořit kvíz do Kahootu o /téma/, který bude sestávat z /počet/ otázek pro žáky na úrovni /popis úrovně/. Budeš pracovat s tabulkou, která má tuto strukturu: Otázka, odpověď 1, odpověď 2, odpověď 3, odpověď 4, časový limit, správné odpovědi. Otázka nesmí přesáhnout 90 slov a odpovědi musí mít méně než 30 slov. Zatím nic nevytvářej, pouze potvrď OK, pokud jsi porozuměl. 
  1. Nejdříve doplň sloupec Otázka ohledně /téma/. Následně vyplň sloupce Odpověď 1-4 tak, aby jedna odpověď byla správná a 3 nesprávné. Správná odpověď by měla být umístěna náhodně, nesmí být vždy v sloupci odpověď 1. Nesprávné odpovědi musí být rozsahem podobné rozsahu správné odpovědi. Zatím nic nevytvářej, pouze potvrď OK, pokud jsi porozuměl.
  1. Nesprávné odpovědi vytvářej tak, že zahrneš nejčastější miskoncepce nebo chyby, které lidé dělají, když přemýšlejí o zadaném tématu. Správnou odpověď umísti mezi odpovědi náhodně. Zatím nic nevytvářej, pouze potvrď OK, pokud jsi porozuměl.
  1. Sloupec “časový limit” bude obsahovat číslo (počet vteřin). V posledním sloupci musí být uvedeno pouze číslo sloupce, ve kterém se nachází správná odpověď. Svou odpověď formátuj do tabulky. Nyní vše vykonej. 

Po vložení pokynů chatbot vygeneruje tabulku s otázkami a odpověďmi. V našem případě jsme si vyzkoušeli Velkou Moravu: 

Úprava tabulky: Pokud s některou otázkou či odpovědí nejste spokojeni, jednoduše je upravte. Případně je můžete upravit později v tabulce. Nám třeba úplně “nevoněli” Vikingové, které ChatGPT povolal na rozvrácení Velké Moravy 🙂 

Navštivte webové stránky Kahootu a stáhněte šablonu tabulky. Do ní poté vložte tabulku, kterou vám vygeneroval chatbot. Jak? Ručně v chatbotu označte tabulku a dejte kopírovat. 

Důležité: nezapomeňte smazat své vlastní označení sloupců, které jste si nakopírovali z chatbota. Jinak vám import nebude fungovat. 

Import do Kahootu: Přihlaste se do svého účtu na platformě Kahoot, klikněte na tlačítko „Create“ a importujte upravenou šablonu přes tlačítka “Add questions” a “Import spreadsheet”:

Dokončení: Klikněte na tlačítko „Add questions“ a kvíz v Kahootu je připraven k použití.

Nyní už zbývá jen vyhledat obrázky a šup s tím do třídy. 

Co tomu říkáte? 

Za inspiraci děkujeme kanálu Educraft