scio-logo-200x61-1-png

Učím s AI

Dává mi generativní umělá inteligence opravdu správné informace? Odkud je vlastně čerpá? Tyto otázky si položil snad každý z nás a je dobře, že se na ně ptáme. Pokud se vám nechce odevzdávat se těmto nástrojům na milost a nemilost, vyzkoušejte Perplexity.ai

Na první pohled vypadá hodně podobně jako ostatní konverzační AI nástroje. Ke svým odpovědím vám ale dodá relevantní online zdroje, ze kterých čerpal. Odkazy si pak můžete projít a proklikat si další doplňující dotazy, které vám sám nástroj nabízí, abyste téma prozkoumali opravdu do hloubky.

Používá se opravdu intuitivně. Do rámečku na hlavní stránce prostě napíšete dotaz, na který byste chtěli dostat odpověď, případně téma, kterému se chcete věnovat. Texty jsou zde sice v anglickém jazyce, ale pokud položíte otázku v češtině, dostanete také českou odpověď a zdroje. V angličtině je nástroj ale samozřejmě spolehlivější a dohledá více relevantních a důvěryhodnějších odkazů.

Na rozdíl od dalších AI chatbotů nemusíte moc přemýšlet nad tím, jak napsat správně prompt, abyste dostali co nejlepší odpověď. Nástroj pracuje nejlépe, když se ho prostě zeptáte formou obyčejné otázky, případně doplníte, jak má odpověď přizpůsobit – např. vysvětli mi to laicky, pro žáky střední školy, nepouživej odborné výrazy.

where-knowledge-begins

Nástroj vám dá odpověď na váš dotaz a k tomu doplní 5 odkazů, ze kterých čerpal, související obrázky a videa. V případě zájmu vám k tématu obrázky i vygeneruje, to už ale pouze v placené verzi. Bezvadnou pomůckou jsou hlavně další dotazy, kterými vás nástroj navádí k tomu, abyste dané téma probádali do většího detailu.

jak_funguje_biom

Po registraci můžete všechna svá vlákna ukládat do různých kolekcí a udělat si tak v nich pořádek pro budoucí použití.

library

Abyste měli tohoto pomocníka vždy po ruce, stáhněte si ho do mobilu z App Store, Google Play nebo ho přidejte jako plugin do prohlížeče Chrome.  

Vyzkoušejte různé módy

Perplexity.ai používá několik možností vyhledávání podle toho, co vás přesně zajímá. Jeden mód vám zprostředkuje vědecky ověřené informace a jiný názory “z lidu”. Pojďme si jednotlivé možnosti trochu rozebrat.

 

  • All: Jedná se o široký záběr napříč celým internetem, který je ideální pro případy, kdy chcete získat komplexní přehled o daném tématu.
  • Academic: Zaměřuje se na odborné články a akademické publikace. Pro dotazy v českém jazyce bohužel nefunguje moc dobře, v angličtině ale dává relevantní odkazy na vědecké publikace, se kterými se dá dále pracovat.
  • Writing: Přidá pouze odpověď na otázku. Bez dalších odkazů.
  • Wolfram Alpha: Ideální pro lidi, kteří se zabývají daty a matematickými výpočty. Perfektní pro výuku matematiky a fyziky, vysvětlí do podrobna každý krok

  • YouTube: Umožňuje vyhledávání speciálně v rámci videí na YouTube. Pokud nejde o populární téma, v českém jazyce vyhledá i videa, která se tématu týkají aspoň okrajově.
  • Reddit: Vyhledává jen ve fórech platformy Reddit. Fajn nástroj pro zjištění názorů veřejnosti nebo zkušenosti běžných lidí.

4 způsoby, jak učitelům Perplexity může usnadnit život

Příprava do hodin: Díky nástroji můžete rychle získat aktuální informace i s odkazy pro ověření. K dispozici jsou okamžitě i obrázky a videa k tématu. Na rozdíl od klasických vyhledávačů, Perplexity dokáže hezky odfiltrovat povrchní nebo reklamní články.

Na co se zeptat: Jakým způsobem v Česku funguje vodovodní systém? Vysvětli pro žáka 7. třídy

jakym-zpusobem-2

Interaktivní výuka: Využijte nástroj přímo uprostřed hodiny a pokládejte mu dotazy k probírané látce. O odpovědích se studenty diskutujte.

Na co se zeptat:  Jaké nové technologie se momentálně vyvíjejí na poli lidské biologie?

na-co-se-zeptat

Výtah z vědeckých prací: Dostaňte nejdůležitější informace z vědeckých prací, které jsou v PDF formátu, aniž byste museli číst celý výzkum.

Na co se zeptat: Vypiš mi základní zadání výzkumu, hypotézy a výsledek výzkumu. Vysvětli mi to jako laikovi

zakladni-zadani

Profesní rozvoj: Zjistěte si na pár kliknutí, jak jsou na tom kolegové z dalších zemí a čím byste se od nich mohli inspirovat.

Na co se zeptat: Jaké jsou nejnovější trendy v digitálním vzdělávání v severských zemích?

nejnovejsi-trendy

3 tipy, proč Perplexity.ai naučit používat i studenty

Pomoc při seminárkách: Studenti rychleji najdou spolehlivé zdroje jako podklady ke svým seminárním pracím. 

Vysvětlení části učiva do hloubky: Pomozte studentům položit správné otázky k učivu, které jim nejde do hlavy.

Asistent při učení na test: Dejte k probírané látce studentům několik otázek, které můžou nástroji položit. Správnost odpovědí si můžou ověřit u nabídnutých zdrojů.

Stačí verze zdarma nebo se vyplatí placená?

Perplexity nabízí verzi zdarma a placenou za 20 dolarů měsíčně (případně 200 dolarů ročně). V placené verzi mimo jiné využijete pokročilejší vyhledávání zdrojů ke komplexnějším otázkám, neomezené nahrávání souborů a vylepšené AI modely (GPT-4 a Claude 3).

Abyste získali lepší představu, jestli se placená verze vyplatí právě vám, vyzkoušejte si rozdíly v odpovědích. Každý den můžete až pětkrát využít Pro verzi na zodpovězení vaší otázky. Doporučujeme nejdřív vyzkoušet odpověď v bezplatné verzi a poté v placené, abyste mohli porovnat, jestli je pro vás Pro verze skutečně potřebná.

Proč tedy začít používat Perplexity.ai?

  • Nabízí transparentnost ohledně zdrojů odpovědí, což uživatelům umožňuje ověřit přesnost a spolehlivost informací.
  • Jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní.
  • Personalizuje odpovědí na základě zájmů a historie vyhledávání uživatelů.
  • Napomáhá při bádání do větší hloubky.
  • Kombinuje nejaktuálnější jazykové modely pro dosažení co nejlepší odpovědi.

Konec vyhledávačů, jak je známe, se blíží 

S nástupem umělé inteligence se nevyhnutelně mění i způsob, jakým vyhledáváme a přistupujeme k informacím na internetu. Není to jen o změně nástrojů, které používáme, ale také o změně našeho myšlení a přístupu k učení. Způsoby, jakými můžeme informace vyhledávat a ověřovat, se stávají stále sofistikovanějšími.